VCCM600S-BCBC-DK000
DigiKey Part Number
2050-VCCM600S-BCBC-DK000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VCCM600S-BCBC-DK000
Description
AC/DC CONVERTER 2X12V 2X24V 600W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 4 Output 12V 24V 12V 24V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Category
Current - Output 3
15 A
Mfr
Current - Output 4
7.5 A
Series
Power (Watts)
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Voltage - Isolation
4 kV
Type
Open Frame
Efficiency
90%
Number of Outputs
4
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Features
Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote Sense, Universal Input
Voltage - Output 1
12V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output 2
24V
Size / Dimension
7.00" L x 4.00" W x 1.57" H (177.8mm x 101.6mm x 40.0mm)
Voltage - Output 3
12V
Approval Agency
CB, CE, CSA, UL
Voltage - Output 4
24V
Standard Number
60950-1; 62368-1
Current - Output 1
15 A
Minimum Load Required
No
Current - Output 2
7.5 A