EIRE300-54
DigiKey Part Number
2050-EIRE300-54-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EIRE300-54
Description
AC/DC CONVERTER 54V 300W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 54V 85 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
EIRE300-54 Models
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
95%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.00" H (101.6mm x 50.8mm x 25.4mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
54V
Current - Output 1
5.55 A