EIRE300-15
DigiKey Part Number
2050-EIRE300-15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EIRE300-15
Description
AC/DC CONVERTER 15V 300W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 15V 85 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
EIRE300-15 Models
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
94%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.00" H (101.6mm x 50.8mm x 25.4mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
15V
Current - Output 1
20 A