EIRE300-12
DigiKey Part Number
2050-EIRE300-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EIRE300-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 300W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EIRE300-12 Models
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
93%
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.00" H (101.6mm x 50.8mm x 25.4mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cURus, UKCA, UL
Voltage - Output 1
12V
Standard Number
60335-1; 60601-1; 62368-1
Current - Output 1
25 A