VRS-4-Q3PSI-20KNN-0
DigiKey Part Number
28-VRS-4-Q3PSI-20KNN-0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VRS-4-Q3PSI-20KNN-0
Description
ROCKER SWITCH BLACK ROUND ACTUAT
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Rocker Switch SPDT 16A (AC), 20A (DC) 125 V Panel Mount, Snap-In
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Actuator Type
Concave (Curved)
Series
Color - Actuator/Cap
Black
Packaging
Tray
Actuator Marking
No Marking
Part Status
Active
Illumination Voltage (Nominal)
100-125 VAC
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Circular - 20.20mm Dia
Switch Function
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
Approval Agency
CQC, cURus, DEMKO, ENEC
Voltage Rating - AC
125 V