VPS-1-Q4PSI-20KNN-5
DigiKey Part Number
28-VPS-1-Q4PSI-20KNN-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPS-1-Q4PSI-20KNN-5
Description
PUSHBUTTON SWITCH BLACK 4P DPST
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch DPST Standard Panel Mount, Snap-In
Category
Current Rating (Amps)
10A (AC), 20A (DC)
Mfr
Voltage Rating - AC
125 V
Series
Voltage Rating - DC
14 V
Packaging
Tray
Actuator Type
Round, Button
Part Status
Active
Color - Actuator/Cap
Black
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Type
Standard
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Circular - 20.20mm Dia
Switch Function
Off-On
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C