CMD95-21VRC/TR7 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Broadcom Limited
In Stock: 4,503
Datasheet
Similar
Broadcom Limited
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 41
Red LED Indication - Discrete 2V 2-SMD, Gull Wing
CMD95-21VRC/TR7
DigiKey Part Number
L63301TR-ND - Tape & Reel (TR)
L63301CT-ND - Cut Tape (CT)
L63301DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMD95-21VRC/TR7
Description
LED RED CLEAR GULL WING SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Mfr
Viewing Angle
25°
Part Status
Obsolete
Wavelength - Peak
640nm
Color
Package / Case
2-SMD, Gull Wing
Lens Transparency
Clear
Size / Dimension
2.20mm L x 2.10mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
2.88mm
Lens Style
Round with Domed Top
Base Product Number
Lens Size
1.80mm Dia