CMD95-21SRC/TR7
DigiKey Part Number
L63311TR-ND - Tape & Reel (TR)
L63311CT-ND - Cut Tape (CT)
L63311DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMD95-21SRC/TR7
Description
LED RED CLEAR GULL WING SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Red LED Indication - Discrete 1.7V 2-SMD, Gull Wing
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.7V
Mfr
Viewing Angle
25°
Part Status
Active
Wavelength - Peak
660nm
Color
Package / Case
2-SMD, Gull Wing
Lens Transparency
Clear
Size / Dimension
2.20mm L x 2.10mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
2.88mm
Lens Style
Round with Domed Top
Base Product Number
Lens Size
1.80mm Dia