CMD28-21VGC/TR8
DigiKey Part Number
L62605TR-ND - Tape & Reel (TR)
L62605CT-ND - Cut Tape (CT)
L62605DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMD28-21VGC/TR8
Description
LED GREEN CLEAR SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Green LED Indication - Discrete 2.1V 2-SMD, Gull Wing
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.1V
Mfr
Current - Test
20mA
Series
Viewing Angle
150°
Part Status
Active
Wavelength - Peak
570nm
Color
Package / Case
2-SMD, Gull Wing
Lens Transparency
Clear
Size / Dimension
2.50mm L x 2.00mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
1.60mm
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Base Product Number
Lens Size
2.50mm x 2.00mm