1092QC3-28V
DigiKey Part Number
1092QC3-28V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1092QC3-28V
Description
LED PNL IND AMBER DIF QUICK CON
Detailed Description
LED Panel Indicator Amber Diffused 28V 25mA Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
EDA/CAD Models
1092QC3-28V Models
Voltage
28V
Series
Current
25mA
Packaging
Bulk
Panel Cutout Dimensions
0.50" (12.70mm)
Lamp Color
Amber
Millicandela Rating
13000mcd
Lens Color
Amber
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)