1092C3-125VAC
DigiKey Part Number
1092C3-125VAC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1092C3-125VAC
Description
LED PNL IND AMBER DIFF WIRE LDS
Detailed Description
LED Panel Indicator Amber Diffused 125V 25mA Wire Leads - 4.6" (116.84mm)
EDA/CAD Models
1092C3-125VAC Models
Category
Ratings
AC
Voltage
125V
Series
Current
25mA
Packaging
Bulk
Panel Cutout Dimensions
0.50" (12.70mm)
Lamp Color
Amber
Millicandela Rating
13000mcd
Lens Color
Amber
Termination Style
Wire Leads - 4.6" (116.84mm)