1091M1-125VAC
DigiKey Part Number
1091M1-125VAC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1091M1-125VAC
Description
LED PNL IND RED WIRE LEADS
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Panel Indicator Red 105V ~ 125V Wire Leads - 4.6" (116.84mm)
EDA/CAD Models
1091M1-125VAC Models
Category
Lens Color
Red
Manufacturer
Visual Communications Company - VCC
Ratings
AC
Series
Voltage
105V ~ 125V
Packaging
Bag
Panel Cutout Shape
Round
Part Status
Active
Panel Cutout Dimensions
0.50" (12.70mm)
Type
LED
Lens Style
Round with Domed Top
Lamp Color
Red
Termination Style
Wire Leads - 4.6" (116.84mm)