1090QC3-28V
DigiKey Part Number
L71528-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1090QC3-28V
Description
INCAN PNL IND AMBER QUICK CON
Customer Reference
Detailed Description
Incandescent Panel Indicator Amber 28V Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1090QC3-28V Models
Category
Lamp Color
Amber
Manufacturer
Visual Communications Company - VCC
Voltage
28V
Series
Panel Cutout Shape
Round
Packaging
Bag
Panel Cutout Dimensions
0.50" (12.70mm)
Part Status
Not For New Designs
Lens Style
Round with Flat Top
Type
Incandescent
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)