RP1206CT-1000GN-96TR
DigiKey Part Number
4353-RP1206CT-1000GN-96TR-ND - Tape & Reel (TR)
4353-RP1206CT-1000GN-96TRCT-ND - Cut Tape (CT)
4353-RP1206CT-1000GN-96TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP1206CT-1000GN-96TR
Description
16W 100OHM BEO CHIP RESISTOR W/
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms ±2% 16W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film
Category
Composition
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.120" L x 0.062" W (3.05mm x 1.57mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.015" (0.38mm)