RP0505CT-50R0GN-96TR
DigiKey Part Number
4353-RP0505CT-50R0GN-96TR-ND - Tape & Reel (TR)
4353-RP0505CT-50R0GN-96TRCT-ND - Cut Tape (CT)
4353-RP0505CT-50R0GN-96TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP0505CT-50R0GN-96TR
Description
RES 50 OHM 2% 3/4W 0502
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Ohms ±2% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 0502 (1406 Metric) Thick Film
Category
Composition
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Package / Case
0502 (1406 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Supplier Device Package
Part Status
Active
Size / Dimension
0.050" L x 0.050" W (1.27mm x 1.27mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.51mm)