PAC300007507FAC000
DigiKey Part Number
749-PAC300007507FAC000CT-ND - Cut Tape (CT)
749-PAC300007507FAC000TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PAC300007507FAC000
Description
RES 0.75 OHM 3W 1% AXIAL
Detailed Description
750 mOhms ±1% 3W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety Wirewound
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Size / Dimension
0.217" Dia x 0.650" L (5.50mm x 16.50mm)