MMB0207MC7503FB200
DigiKey Part Number
749-MMB0207MC7503FB200TR-ND - Tape & Reel (TR)
749-MMB0207MC7503FB200CT-ND - Cut Tape (CT)
749-MMB0207MC7503FB200DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMB0207MC7503FB200
Description
RES SMD 750K OHM 1% 1W MELF
Detailed Description
750 kOhms ±1% 1W Chip Resistor MELF, 0207 High Voltage Thin Film
EDA/CAD Models
MMB0207MC7503FB200 Models
Features
High Voltage
Series
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.087" Dia x 0.228" L (2.20mm x 5.80mm)