CCF55499RFKE36
DigiKey Part Number
749-2077-2-ND - Tape & Reel (TR)
749-2077-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCF55499RFKE36
Description
RES 499 OHM 1% 1/2W AXIAL
Detailed Description
499 Ohms ±1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
Features
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-65°C ~ 165°C
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.245" L (2.29mm x 6.22mm)