AC03000004701JAC00
DigiKey Part Number
749-AC03000004701JAC00CT-ND - Cut Tape (CT)
749-AC03000004701JAC00TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC03000004701JAC00
Description
RES 4.7K OHM 3W 5% AXIAL
Detailed Description
4.7 kOhms ±5% 3W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety Wirewound
EDA/CAD Models
AC03000004701JAC00 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-40°C ~ 275°C
Size / Dimension
0.189" Dia x 0.512" L (4.80mm x 13.00mm)