VJ0603Y101MXXCW1BC is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Vitramon
In Stock: 46,192
Datasheet
Upgrade
Vishay Vitramon
In Stock: 16,696
Datasheet
Similar
Similar
100 pF ±20% 25V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
VJ0603Y101MXXCW1BC
DigiKey Part Number
720-VJ0603Y101MXXCW1BCTR-ND - Tape & Reel (TR)
720-VJ0603Y101MXXCW1BCCT-ND - Cut Tape (CT)
720-VJ0603Y101MXXCW1BCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJ0603Y101MXXCW1BC
Description
CAP CER 100PF 25V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
VJ0603Y101MXXCW1BC Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)