VJ0402G104MXQCW1BC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Vitramon
In Stock: 65,395
Datasheet
Upgrade
Vishay Vitramon
In Stock: 47,351
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
KEMET
KEMET
0.1 µF ±20% 10V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
VJ0402G104MXQCW1BC
DigiKey Part Number
VJ0402G104MXQCW1BC-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJ0402G104MXQCW1BC
Description
CAP CER 0.1UF 10V X5R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
VJ0402G104MXQCW1BC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)