T95C337M6R3EBAL
DigiKey Part Number
T95C337M6R3EBAL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T95C337M6R3EBAL
Description
CAP TANT 330UF 20% 6.3V 2812
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3 V 2812 (7132 Metric) 170mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T95C337M6R3EBAL Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
170mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2812 (7132 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.280" L x 0.126" W (7.10mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
C
Voltage - Rated
6.3 V