T59EL227M016C0025
DigiKey Part Number
718-T59EL227M016C0025TR-ND - Tape & Reel (TR)
718-T59EL227M016C0025CT-ND - Cut Tape (CT)
718-T59EL227M016C0025DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T59EL227M016C0025
Description
T59227M016EL2T0025
Manufacturer Standard Lead Time
53 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 16 V 2917 (7343 Metric) 25mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T59EL227M016C0025 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
25mOhm @ 100kHz
Manufacturer
Vishay Sprague
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Capacitance
220 µF
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Voltage - Rated
16 V