STHD887M100ESHS
DigiKey Part Number
718-STHD887M100ESHS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STHD887M100ESHS
Description
CAP TANT 880UF 20% 100V AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
880 µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 100 V Axial, Can 600mOhm @ 120Hz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STHD887M100ESHS Models
Category
Type
Hermetically Sealed
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
600mOhm @ 120Hz
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Capacitance
Package / Case
Axial, Can
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.375" Dia x 1.062" L (9.52mm x 26.97mm)
Voltage - Rated
100 V