STHD128M075ESHS
DigiKey Part Number
718-STHD128M075ESHS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STHD128M075ESHS
Description
STHS128M075DESH
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.2 mF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 75 V Axial, Can 500mOhm @ 120Hz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STHD128M075ESHS Models
Category
Type
Hermetically Sealed
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
500mOhm @ 120Hz
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Capacitance
Package / Case
Axial, Can
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.375" Dia x 1.062" L (9.52mm x 26.97mm)
Voltage - Rated
75 V