M39006/22-0600 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 3
Datasheet
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 20
Datasheet
140 µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 60 V Axial
M39006/22-0600
DigiKey Part Number
1129-M39006/22-0600-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M39006/22-0600
Description
CAP TANT 140UF 10% 60V AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Axial
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.406" Dia x 1.126" L (10.31mm x 28.60mm)
Part Status
Active
Manufacturer Size Code
T4
Capacitance
Features
High Reliability, Wet Tantalum
Tolerance
±10%
Failure Rate
R (0.01%)
Voltage - Rated
60 V