CWR06JC105KB/PR
DigiKey Part Number
718-CWR06JC105KB/PRTR-ND - Tape & Reel (TR)
718-CWR06JC105KB/PRCT-ND - Cut Tape (CT)
718-CWR06JC105KB/PRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWR06JC105KB/PR
Description
CAP TANT 1UF 10% 20V 1505
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 20 V 1505 (3812 Metric) 12Ohm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CWR06JC105KB/PR Models
Mounting Type
Surface Mount
Mfr
Package / Case
1505 (3812 Metric)
Series
Size / Dimension
0.150" L x 0.050" W (3.81mm x 1.27mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Height - Seated (Max)
0.065" (1.65mm)
Part Status
Active
Manufacturer Size Code
B
Capacitance
Features
High Reliability
Tolerance
±10%
Failure Rate
B (0.1%)
Voltage - Rated
20 V
Grade
Military
Type
Conformal Coated
Qualification
MIL-PRF-55365/4
ESR (Equivalent Series Resistance)
12Ohm @ 100kHz
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C