CWR06HC106KB/PR
DigiKey Part Number
1012-1039-2-ND - Tape & Reel (TR)
1012-1039-1-ND - Cut Tape (CT)
1012-1039-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWR06HC106KB/PR
Description
CAP TANT 10UF 10% 15V 2214
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 15 V 2214 (5634 Metric) 2.5Ohm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CWR06HC106KB/PR Models
Mounting Type
Surface Mount
Mfr
Package / Case
2214 (5634 Metric)
Series
Size / Dimension
0.220" L x 0.135" W (5.59mm x 3.43mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Height - Seated (Max)
0.085" (2.16mm)
Part Status
Active
Manufacturer Size Code
F
Capacitance
Features
High Reliability
Tolerance
±10%
Failure Rate
B (0.1%)
Voltage - Rated
15 V
Grade
Military
Type
Conformal Coated
Qualification
MIL-PRF-55365/4
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.5Ohm @ 100kHz
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C