T93YA203KT20 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Sfernice
In Stock: 1,838
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Spectrol
In Stock: 278
Datasheet
Vishay Spectrol
In Stock: 119
20 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 21.0 Turn Top Adjustment
T93YA203KT20
DigiKey Part Number
T93YA-20K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T93YA203KT20
Description
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN TOP
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T93YA203KT20 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Vishay Sfernice
Number of Turns
21.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Tube
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
20 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.382" x 0.197" Face (9.70mm x 5.00mm)
Tolerance
±10%