P16RP471KAB15 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Sfernice
In Stock: 0
Datasheet
470 Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Cermet 1W Solder Lug
P16RP471KAB15
DigiKey Part Number
716-P16RP471KAB15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P16RP471KAB15
Description
P16 RP 470U 10% A BO E3
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Number of Gangs
1
Manufacturer
Vishay Sfernice
Adjustment Type
User Defined
Series
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Packaging
Bulk
Rotation
300°
Part Status
Active
Resistive Material
Cermet
Resistance (Ohms)
470
Termination Style
Solder Lug
Tolerance
±10%
Actuator Type
Knob
Power (Watts)
1W
Actuator Length
0.346" (8.80mm)
Built in Switch
None
Actuator Diameter
0.630" (16.00mm)
Number of Turns
1.0
Bushing Thread
M10 x 0.75
Features
Sealed
Mounting Type
Panel Mount
Taper
Linear
Size - Body
Round - 0.630" Dia (16.00mm)