534B1204JC
DigiKey Part Number
716-534B1204JC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
534B1204JC
Description
POT 200K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Customer Reference
Detailed Description
200k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 10.0 Turns Wirewound 2W Solder Lug
Category
Number of Gangs
1
Manufacturer
Vishay Sfernice
Adjustment Type
User Defined
Series
Temperature Coefficient
20ppm/°C
Packaging
Box
Rotation
3600°
Part Status
Active
Resistive Material
Wirewound
Resistance (Ohms)
200k
Termination Style
Solder Lug
Tolerance
±5%
Actuator Type
Slotted
Power (Watts)
2W
Actuator Length
0.812" (20.63mm)
Built in Switch
None
Actuator Diameter
0.250" (6.35mm)
Number of Turns
10.0
Bushing Thread
3/8-32
Features
High Torque
Mounting Type
Panel Mount
Taper
Linear
Size - Body
Round - 0.875" Dia (22.23mm)