T55V227M004C0040
DigiKey Part Number
3581-T55V227M004C0040TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T55V227M004C0040
Description
CAP TANT POLY 220UF 4V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 4 V 2917 (7343 Metric) 40mOhm @ 100kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm @ 100kHz
Manufacturer
Vishay Polytech
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Capacitance
220 µF
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated
4 V