T52M1227M016C0070 | |
|---|---|
Manufacturer | Mitsubishi Electric Europe B.V. |
Manufacturer Product Number | T52M1227M016C0070 |
Description | CAP TANT POLY 220UF 16V 2924 |
Manufacturer Standard Lead Time | 53 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 220 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 16 V 2924 (7360 Metric) 70mOhm @ 100kHz |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | T52M1227M016C0070 Models |
Category | ESR (Equivalent Series Resistance) 70mOhm @ 100kHz |
Manufacturer Mitsubishi Electric Europe B.V. | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Series | Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Mounting Type Surface Mount |
Part Status Active | Package / Case 2924 (7360 Metric) |
Capacitance 220 µF | Size / Dimension 0.287" L x 0.236" W (7.30mm x 6.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm) |
Voltage - Rated 16 V | Manufacturer Size Code M1 |