T51V227M2R5C0040
DigiKey Part Number
3581-T51V227M2R5C0040TR-ND - Tape & Reel (TR)
3581-T51V227M2R5C0040CT-ND - Cut Tape (CT)
3581-T51V227M2R5C0040DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T51V227M2R5C0040
Description
CAP TANT POLY 220UF 2.5V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 2.5 V 2917 (7343 Metric) 40mOhm @ 100kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
220 µF
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
V
Voltage - Rated
2.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm @ 100kHz