FVT02506E50K00JE
DigiKey Part Number
FVT25-50.0K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FVT02506E50K00JE
Description
RES CHAS MNT 50K OHM 5% 25W
Customer Reference
Detailed Description
50 kOhms ±5% 25W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Composition
Wirewound
Mfr
Temperature Coefficient
±260ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Packaging
Bulk
Coating, Housing Type
Vitreous Enamel Coated
Part Status
Obsolete
Mounting Feature
Brackets (not included)
Resistance
50 kOhms
Size / Dimension
0.563" Dia x 2.000" L (14.30mm x 50.80mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
25W