VS-SC90BA120
DigiKey Part Number
112-VS-SC90BA120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-SC90BA120
Description
BRIDGE RECT 1P 1.2KV 90A SOT-227
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bridge Rectifier Single Phase Silicon Carbide Schottky 1.2 kV Chassis Mount SOT-227
Category
Current - Average Rectified (Io)
90 A
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.9 V @ 90 A
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
180 µA @ 1200 V
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Diode Type
Single Phase
Mounting Type
Chassis Mount
Technology
Silicon Carbide Schottky
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Voltage - Peak Reverse (Max)
1.2 kV