VS-15AWL06FNTRL-M3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Diode 600 V 15A Surface Mount TO-252AA (DPAK)
VS-15AWL06FNTRL-M3
DigiKey Part Number
VS-15AWL06FNTRL-M3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-15AWL06FNTRL-M3
Description
DIODE STANDARD 600V 15A TO252AA
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
120 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 600 V
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
TO-252AA (DPAK)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
15A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.05 V @ 15 A