TZMC4V7-GS08
DigiKey Part Number
TZMC4V7-GS08GITR-ND - Tape & Reel (TR)
TZMC4V7-GS08GICT-ND - Cut Tape (CT)
TZMC4V7-GS08GIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TZMC4V7-GS08
Description
DIODE ZENER 4.7V 500MW SOD80
Detailed Description
Zener Diode 4.7 V 500 mW ±5% Surface Mount SOD-80 MiniMELF
EDA/CAD Models
TZMC4V7-GS08 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 200 mA
Series
Operating Temperature
175°C
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
500 mW
Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms