TZMC15-GS08
DigiKey Part Number
TZMC15-GS08TR-ND - Tape & Reel (TR)
TZMC15-GS08CT-ND - Cut Tape (CT)
TZMC15-GS08DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TZMC15-GS08
Description
DIODE ZENER 15V 500MW SOD80
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 15 V 500 mW ±6% Surface Mount SOD-80 MiniMELF
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TZMC15-GS08 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 11 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 200 mA
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±6%
Supplier Device Package
SOD-80 MiniMELF
Power - Max
500 mW