SMF16A-E3-08
DigiKey Part Number
SMF16A-E3-08GITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMF16A-E3-08GICT-ND - Cut Tape (CT)
SMF16A-E3-08GIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMF16A-E3-08
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC DO219AB
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26V Clamp 7.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-219AB (SMF)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
200W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
343pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Package / Case
DO-219AB
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V