Image for SMA5J18A-E3/5A is not available
SMA5J18A-E3/5A
DigiKey Part Number
112-SMA5J18A-E3/5ATR-ND - Tape & Reel (TR)
112-SMA5J18A-E3/5ACT-ND - Cut Tape (CT)
112-SMA5J18A-E3/5ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA5J18A-E3/5A
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
29.2V Clamp 17.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
17.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
500W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V