GDZ5V6B-G3-08 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
Parametric Equivalent
Datasheet
Similar
Central Semiconductor Corp
Similar
Nexperia USA Inc.
Nexperia USA Inc.
In Stock: 33
onsemi
onsemi
Diodes Incorporated
Zener Diode 5.6 V 200 mW ±2% Surface Mount SOD-323
GDZ5V6B-G3-08
DigiKey Part Number
112-GDZ5V6B-G3-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-GDZ5V6B-G3-08CT-ND - Cut Tape (CT)
112-GDZ5V6B-G3-08DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GDZ5V6B-G3-08
Description
DIODE ZENER 5.6V 200MW SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
60 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 2.5 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Active
Tolerance
±2%
Base Product Number
Power - Max
200 mW