BZX85C8V2-TR
DigiKey Part Number
BZX85C8V2-TRGITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZX85C8V2-TRGICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX85C8V2-TR
Description
DIODE ZENER 8.2V 1.3W DO204AL
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 8.2 V 1.3 W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41)
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 6.2 V
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Tolerance
±5%
Power - Max
1.3 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
5 Ohms