BZW04-136B-E3/54 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
Similar
Comchip Technology
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
219V Clamp 1.8A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AL (DO-41)
BZW04-136B-E3/54
DigiKey Part Number
BZW04-136B-E3/54-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZW04-136B-E3/54
Description
TVS DIODE 136VWM 219VC DO204AL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
136V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
152V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
219V