Image for BYS11-90-M3/TR is not available
BYS11-90-M3/TR
DigiKey Part Number
BYS11-90-M3/TRGITR-ND - Tape & Reel (TR)
BYS11-90-M3/TRGICT-ND - Cut Tape (CT)
BYS11-90-M3/TRGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BYS11-90-M3/TR
Description
DIODE SCHOTTKY 90V 1.5A DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 90 V 1.5A Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 90 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
DO-214AC (SMA)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
90 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
1.5A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
750 mV @ 1 A