1.5KE180A-E3/51 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 1,100
Datasheet
MFR Recommended
In Stock: 559
Datasheet
Upgrade
STMicroelectronics
In Stock: 3,840
Upgrade
Littelfuse Inc.
Similar
Comchip Technology
246V Clamp 6.1A Ipp Tvs Diode Through Hole 1.5KE
1.5KE180A-E3/51
DigiKey Part Number
1.5KE180A-E3/51-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE180A-E3/51
Description
TVS DIODE 154VWM 246VC 1.5KE
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Bulk
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
154V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
171V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
246V