WSLP2726L2000FEA
DigiKey Part Number
541-WSLP2726L2000FEATR-ND - Tape & Reel (TR)
541-WSLP2726L2000FEACT-ND - Cut Tape (CT)
541-WSLP2726L2000FEADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WSLP2726L2000FEA
Description
RES SMD 0.0002 OHM 1% 7W 2726
Customer Reference
Detailed Description
0.2 mOhms ±1% 12W Chip Resistor Nonstandard Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element
EDA/CAD Models
WSLP2726L2000FEA Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Package / Case
Nonstandard
Size / Dimension
0.272" L x 0.260" W (6.90mm x 6.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.149" (3.79mm)