WSLP25121L500FEA
DigiKey Part Number
541-10147-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-10147-1-ND - Cut Tape (CT)
541-10147-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WSLP25121L500FEA
Description
RES 0.0015 OHM 1% 3W 2512
Customer Reference
Detailed Description
1.5 mOhms ±1% 3W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element
EDA/CAD Models
WSLP25121L500FEA Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Temperature Coefficient
±275ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Resistance
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
Size / Dimension
0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.035" (0.89mm)