WSLP1206R0300FEA
DigiKey Part Number
WSLP-.03TR-ND - Tape & Reel (TR)
WSLP-.03CT-ND - Cut Tape (CT)
WSLP-.03DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WSLP1206R0300FEA
Description
RES 0.03 OHM 1% 1W 1206
Customer Reference
Detailed Description
30 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WSLP1206R0300FEA Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.035" (0.89mm)