WSBS8518L2500JK60
DigiKey Part Number
WSBS8518L2500JK60-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WSBS8518L2500JK60
Description
RESISTOR SHUNT 250 UOHM 5% 36W
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
250 µOhms ±5% 36W Shunt, Battery Specialized Resistor Metal Element ±110ppm/°C Shunt Fixture, 60mm Pitch
Category
Composition
Metal Element
Manufacturer
Vishay Dale
Resistance
250 µOhms
Series
Tolerance
±5%
Packaging
Bulk
Power (Watts)
36W
Part Status
Active
Temperature Coefficient
±110ppm/°C
Type
Shunt, Battery
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Applications
Automotive AEC-Q200
Mounting Type
Shunt Fixture, 60mm Pitch